Rozmowy o prawie

Zwrot za prezenty, to nie przejdzie. Wysoce popularny wyrok sądu.

Od kilku, kilkanastu dni w sieci funkcjonuje post z fragmentem uzasadnienia wyroku jednego z sądów. Próba uzyskania przez pewnego pana zwrotu nakładów poniesionych na prezenty dla kobiety, z którą przestał być została uznana przez sąd za naganną moralnie i sprzeczną z zasadmi współżycia społecznego.

Prowadzę wiele rozwodów, a latem zeszłego roku trafiła mi się podobna sprawa. Pan oczekuje zwrotu kosztu ubrań, butów, bielizny, pizzy, napojów i drinków, które fundował wybrance swojego serca. Z dużą cierpliwością zbijam te argumenty. Ale wyrok święcący tryumfy popularności w sieci będzie dla mnie wsparciem.

W kontekście tego wyroku, ale i sprawy, którą sama prowadzę muszę stwierdzić, że w sprawach rozwodowych, w relacjach związków nieformalnych oprócz tego jak pary zachowują się w stosunku do siebie każdego dnia, ważne jes to jak kończą swoją znajomość. Musze powiedzieć, że bardzo często przekonywać swoich klientów muszę, by nie wdawali się w niepotrzebne, emocjonalne interakcje, które zamiast przyspieszyć rozstanie i rozpoczęcie nowego, powodują dodatkową traumę.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk