Rozmowy o prawie

Zmiana ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym podpisana. Pożyczkobiorcy będą bezpieczniejsi.

Kilka dni temu podpisem prezydenckim opatrzona została ustawa o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw. Jej celem jest zwiększenie poziomu ochrony osób, które korzystają z usług finansowych firm sektora pozabankowego, które udzielają kredytów konsumenckich.

Skutkiem zmian w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym będzie przede wszystkim to, że Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła prowadzić postępowania wyjaśniające wobec podmiotów, co, do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że działają bez zezwolenia. Ostrzejsze będą też kary za gromadzenie bez zezwolenia KNF środków finansowych innych osób celem obciążania ich ryzykiem. Wprowadzone też zostaną wymogi warunkujące zgodę na działalność polegającą na udzielaniu kredytów konsumenckich.

Najważniejsze jednak dla wielu osób będzie coś niezwykle życiowego, a to ograniczenie możliwości wprowadzania do umów stosownych zapisów pozwalających na pobierania nadmiernych opłat, prowizji i odsetek. Problem lichwiarskich warunków dotyczył bardzo wielu osób, więc dobrze się stało, że prezydent nie zwlekał z podpisaniem uchwalonej na początku sierpnia ustawy.

Fakt, że nie będzie można naliczać nadmiernych opłat, prowizji i odsetek nie oznacza jednak, że można zapomnieć o rozsądku, że można przestać czytać umowy, bo ustawa sprawi, że będą bezpieczne. Jak zawsze namawiam do dokładnego czytania umów, a wszystkich, którym treść umowy wydaje się zbyt skomplikowana gorąco namawiam do zwrócenia się z prośbą o pomoc do adwokata.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk