Rozmowy o prawie

Zmiana przepisów tak, a co ze znakami?

Dziś w życie wchodzi zmiana prawa polegająca na surowszym karaniu kilku wykroczeń drogowych. Nie chcę komentować zmian prawa w zakresie kierowców, którzy prowadzili po spożyciu alkoholu, bo z jednej strony jest to mocno nierozsądne i nieodpowiedzialne, a z drugiej strony są to moi klienci. Skomentuję zaś zmianę polegającą na wprowadzeniu przepisu o utracie uprawnień do prowadzenia pojazdów za przekroczenie w obszarze zabudowanym prędkości o więcej niż 50 km/h.  

Dlaczego krytykuję ten przepis? A no dlatego, że przepisy powinny być osadzone na gruncie szeroko rozumianej logiki. Cóż to oznacza. Logiczne jest to, że jazda ze zbyt dużą prędkością w rejonie szkoły jest niebezpieczna i powinna być administracyjnie ograniczana. Logiczne jest też to, że dwupasmowe arterie w miastach powinny służyć sprawnemu ruchowi pojazdów przemieszczających się w relacjach ponadlokalnych. Ograniczanie prędkości w takich miejscach lub zaniechanie wskazania prędkości wyższej niż standardowa prędkość dopuszczona w obszarach zabudowanych, w żaden sposób z logiką związku nie ma. Wprowadzenie przepisów bez weryfikacji oznakowania jest uciążliwością dla kierowców z jednej strony, a z drugiej prowokuje do działań niezgodnych z prawem, czyli jazdy z szybkością większą niż dopuszczalna.

Policjanci przedstawili opinii publicznej wiele wyliczeń, danych statystycznych na temat bezpieczeństwa na drogach. Powołali się na ankiety przeprowadzone wśród kierowców i pieszych. Wyniki są oczywiste. Boimy się o nasze bezpieczeństwo i jednocześnie potępiamy zachowania ekstremalne. Dlaczego jednak nie ma odpowiedzi na pytania o to, jak Polacy oceniają jakość przyjmowanych rozwiązań drogowych, logiki oznakowania. To by był ciekawy materiał. Ze sporym przekonaniem twierdzę, że uczestnicy badania raczej określiliby działania drogowców mianem radosnej twórczości, która nie ma związku z oczekiwaniami głównych zainteresowanych, czyli kierowców.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk