Rozmowy o prawie

Zasadniczy zwrot akcji w aferze parkingowej. Zarządzenie w sprawie parkingów nieważne zdaniem wojewody.

Na tablicy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego na portalu społecznościowym zobaczyłam komunikat wskazujący na to, że wojewoda podjął decyzję uznającą za nieważne zarządzenie Prezydenta Miasta Gdańska o utworzeniu w pasie nadmorskim miasta wydzielonych parkingów na publicznych drogach, które przekazano w użytkowanie prywatnym operatorom dla zorganizowania parkingów płatnych całą dobę i 7 dni w tygodniu.
Decyzja wojewody przyszła u schyłku wakacji, więc marne są szanse na to, że jej skutkiem będzie likwidacja parkingów jeszcze w czasie wakacji. Jedyną szansą jest zastosowanie trybu pozwalającego na niezwłoczne wprowadzenie decyzji w życie. W przeciwnym razie, procedury odowławcze mogą wszak potrwać dłużej niż samo wydanie decyzji, a tym samym umowy zostaną skonsumowane do końca i autorzy ekstrawaganckiego pomysłu nie będą zagrożeni poniesieniem konsekwencji swoich nazbyt swobodnych interpretacji przepisów prawa. Sądzę jednak, że przykład "afery parkingowej" jest doskonałym przypadkiem do wdrożenia procedur odpowiedzialności urzędniczej. Ktoś, kto przygotował projekt całej akcji namieszał nieźle w gdańskim kotle politycznym.

Decyzja wojewody została ogłoszona w obceności aktywistów, którzy przez całe wakacje kontestowali pomysł gdańskich urzędników.

Z niecierpliwością będę czekać na audycję (dziś o 18:30) w gdańskiej Panoramie prezentującą więcej szczegółów.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk