Rozmowy o prawie

Zanim rozpoczniesz życie seksualne powinieneś poznać konsekwencje.

Jakiś czas temu miałam młodocianego klienta, który wraz z kolegą z klasy postanowił w ostatnich dniach wakacji doświadczyć, skosztować tego, co zdaniem młodego chłopaka, u którego popęd seksualny buzuje, miała najlepszego młodsza koleżanka.

Nie jest ważne to, które części ciała używali w tej zabawie młodzi ludzie. Ważne jest to, że było to zbyt wcześnie. Nie rozumieli jeszcze w pełni konsekwencji tego co robią. Być może on i jego koleżanka chwile spędzone w krzakach przyjęli z wielką satysfakcją, ale na pewno satysfakcji tej nie podzielili rodzice koleżanki.

Oczywiście, sprawa skończyła się w sądzie. Konsekwencje wyprzedzenia dorastania mentalnego przez dorastanie płciowe generujące popęd płciowy okazały się bardzo bolesne. Płynie z tego wniosek taki, że lepiej najpierw dowiedzieć się czegoś o konsekwencjach nieadekwatnej do wieku swobody obyczajowej, a dopiero po ich poznaniu zaczynać relacje, w których potrzebne są przywołane, w wypowiedzi ujętej przez autora rysunku, prezerwatywy.

#ArkadiuszKrupa najczęściej odnosi się w swych rysunkach do sytuacji związanych z prawem, z uczestnikami procesów. Tym razem patrząc #ŚlepymOkiemTemidy dotknął problemu występującego poza sądowymi salami lub korytarzami. Nie jest to jednak problem mniej istotny. Powiem nawet, że bardziej istotny. Dzieciaki nie pojmują tego, co robią, a robią. Robią, choć konsekwencje mogą się ciągnąć głęboko w życie.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk