Rozmowy o prawie

Zabójcza rozmowa przez telefon

Media nie mają ciekawszych tematów, więc podejmują tematy dość banalne. Jednym z nich jest kwestia rozmów przez telefon trzymany w ręku w trakcie jazdy autem. Temat ten poruszyły najważniejsze grupy medialne.

Sama pisałam o tym już kilka razy. Sama jestem świadkiem takich rozmów każdego dnia. Sama wspominałam w swoich wpisach na blogu, że uważam takie zachowanie za wysoce naganne. Dlaczego? Dlatego, że w Polsce nie dominują Polonezy, czy Fiaty 126 p, ale samochody dobrych marek. W większości przypadków, a na pewno w przypadku pojazdów wyprodukowanych w ostatnich latach, są one standardowo wyposażone w zestawy głośnomówiące. Dotyczy to szczególnie samochodów droższych marek. Dlaczego, więc kierowcy tych aut tak bardzo lekceważą prawo, które nakazuje rozmawiać przez telefon za pośrednictwem urządzenia pozwalającego na to, by w trakcie prowadzenia auta nie odrywać rąk od kierownicy?

Jakkolwiek jestem przeciwna zbyt restrykcyjnej aktywności państwa, ale w przypadku rozmów przez komórkę trzymaną przy uchu jestem za jak najbardziej surową polityką karania winnych wykroczenia. Zagrożenie stwarzane przez takich kierowców jest na tyle poważne, że powinno być eliminowane ze sporą bezwzględnością. Dlaczego? Dlatego, że taki kierowca zagraża nie tylko sobie, ale i wielu osobom postronnym. Jego rozproszenie może skutkować wypadkiem, w którym szkodę poniosą osoby trzecie, osoby zupełnie niewinne. Również dlatego, że zestaw słuchawkowy jest na wyposażeniu telefonu, a słuchawka bezprzewodowa kosztuje niewiele więcej niż żarówka świateł drogowych. Co o tym myślicie?

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk