Rozmowy o prawie

Wymienimy szefa Policji. Oby na fachowca i praktyka!

Czytam w sieci, że wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński zapowiada zmianę komendanta policji. Jakkolwiek zastrzega się, że nie będzie czystek, a każda zmiana będzie oparta na dogłębnej analizie, to trzeba powiedzieć, że niewątpliwie zmiana komendanta głównego jest zmianą polityczną. Nowi chcą mieć swojego człowieka w tak ważnej służbie jaką jest Policja.

Komendanta Głównego Policji znam, bo współpracowaliśmy, gdy ja byłam prokuraotrem, a on oficerem w Gdańsku. Wielokrotnie spotykaliśmy się przy obsłudze zdarzeń, więc twierdzę, że odsunięcie go od kierowaniem formacją nie jest najlepszym rozwiązaniem, albowiem odsunięty będzie praktyk.

Słyszę słowa, że na funkcje komendantów promowani będą oficerowie, którzy dobrze służą. Pytaniem jest to, co oznacza dobrze służyć. Czy to, by być elastycznym i wyprzedzającym oczekiwania przełożonych, czy może przejście całej drogi od dzielnicowego do wysokiego stopnia oficerskiego? Czy zajmowanie stanowisk w komendach i przekładanie papierów jest adekwatne do głębokiej praktyki i zdobycia doświadczenia w codziennych czynnościach dochodzeniowo-śledczych?

Minister wspomina o ludziach z PRL. Odmawia się im możliwości awansowych twierdząc, że większość nabyła prawa emerytalne. Problem w tym, że tak, jak kiedyś, gdy zaczynałam, pracowałam wyłącznie z byłymi milicjantami i byłam zadowolona, bo robili dobrą robotę dochodzeniową, co należy oddzielić od pracy w Służbie Bezpieczeństwa, a dziś bywa tak, że postawa młodych policjantów, którzy przyszli do służby całkiem niedawno jest fatalna. Nie chodzi tylko o braki warsztatowe, ale również o brak szacunku do osób, z którymi pracują, które trafiają do jednostek policyjnych z jakimś problemem. Pisałam niedawno o tym problemie, w kontekście wizyty na jednym z gdańskich komisariatów.

Mam nadzieję, że nowym szefem Policji zostanie osoba doświadczona, bo tak, jak i innymi służbami lub prokuraturą, Policją powinni kierować fachowcy. Na każdym szczeblu. Fachowcy, a nie osoby robiące karierę.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk