Rozmowy o prawie

Wszystkich Świętych to naturalne problemy z parkowaniem. Nie utrudniajmy innym życia.

Sobota przed dniem Wszystkich Świętych jest doskonałą okazją do zrobienia porządków na grobach bliskich. Wiadomo, że wiązać się to będzie z tłokiem, przepychaniem i nerwami. Z tego względu ja zrobiłam to bardzo wcześnie, gdy parking przy cmentarzu był jeszcze pusty, ale gdy zbierałam się do wyjazdu miałam już problemy, bo parking był już pełny, a ktoś zaparkował swój pojazd tak, że bardzo utrudnił wyjazd z prawidłowo zajętego miejsca parkingowego. Dlaczego musimy sobie wzajemnie szkodzić?

Warto zwrócić uwagę na to, że im bliżej święta, tym więcej straażników miejskich i policjantów patrolować będzie okolice cmentarzy. Może to przynieść efekty w postaci licznych mandatów za nieprawidłowe parkowanie, a w najgorszych przypadkach nawet w postaci wywiezienia pojazdu. 

Warto też zwrócić uwagę na możliwe zmiany organizacji ruchu na czas święta. 

Na pewno stanie się tak 1 listopada, ale już od dziś mogą rozpocząć się pewne ograniczenia w zakresie parkowania i kierunku ruchu w rejonie cmentarzy. Trzeba to mieć w głowie i unikać jazdy na pamięć. Należy zwracać uwagę na znaki drogowe, bo mogą być niezgodne z tym co widzimy codziennie. Ze względu na priorytetowe traktowanie komunikacji publicznej służby będą miały obniżoną tolerancję dla naruszających znaki. 

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk