Rozmowy o prawie

Wielkanoc za kilka dni. Nie daj się złodziejom.

Wielkanoc za kilka
dni. Wiele osób wyjedzie na święta poza domy. Warto pamiętać o tym, że „okazja czyni złodzieja”. Nie wolno zapominać o zabezpieczeniu mieszkania przed wyjazdem. Wyjeżdżając z domu, nie zostawiajmy śladów nieobecność domowników, opróżnijmy skrzynkę pocztową, dobrze włączyć automat do sterowania oświetleniem, który zmyli złodzieja sugerując, że jesteśmy w domu. Warto rozważyć wizytę u sąsiada i przekazanie informacji o planowanej nieobecności. Sąsiad jest w gruncie rzeczy lepszy niż dobry alarm lub monitoring.

Osoby podróżujące komunikacją kolejową lub autobusową powinny zwrócić uwagę na to, że intensywniejszy ruch na dworcach jest dla złodzieja okazją do kradzieży bagażu. Stać się tak może, mimo, że jak zwykle policja będzie zwracała szczególną uwagę na takie zagrożenia.

Pamiętajcie też, że w okresie gorączki przedświątecznych zakupów w centrach handlowych, pojawią się kieszonkowcy. Wykorzystując tłok będą starali się „zarobić” na święta. Oczywiście, nieumundurowani wywiadowcy policjanci będą starali się ich wyłapywać, ale nie zapominajmy, że kieszonkowcy wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie zakupami. Trzeba przy tym pamiętać, że często to właśnie kieszonkowcy powodują sztuczny tłok. Unikajmy noszenia portfela w tylnych kieszeniach spodni i zewnętrznych kieszeniach kurtki. Panie powinny zwrócić uwagę na to, by torebka była zawsze zamknięta. Dobrze przewiesić ją przez ramię i trzymać z przodu. Płacąc w terminalach kart płatniczych lub pobierając gotówkę z bankomatów zawsze zasłaniajmy klawiaturę przy wpisywaniu kodu PIN.