Rozmowy o prawie

Wielkanoc nie może się obyć bez jaj. Szkoda, że w 35% przypadków jesteśmy nabierani.

Wielkanoc wszystkim kojarzy się z jajkami. Palety jaj zajmują w tych dniach najważniejsze miejsca w alejkach handlowych sklepów i marketów. Czy jednak zawsze kupujemy to, co chcemy? 

Reklamy na pudełkach z jajkami mówią, że jajka pochodzą z wolnego wybiegu, od szczęśliwych kur lub zawierają kwas Omega-3. Patrzymy na to, patrzymy na wizerunek uśmiechniętej kury i dokonujemy wyboru kierując się obrazkami, a więc tym, co producent chce nam wmówić. Powinniśmy zaś zwracać uwagę na oznakowanie jaj. Nie znamy jeszcze wyników kontroli przed tymi świętami, ale w trakcie kontroli w IV kwartale 2015 Inspekcja Handlowa zakwestionowała 35 %, czyli aż 95 spośród sprawdzonych 271 partii jaj kurzych.

Inspektorzy kontrolujący sklepy mieli zastrzeżenia do:

  • nieprawidłowe oznakowanie (82 partie, 30 proc.)
  • niewłaściwa waga (22 partie, 13 proc.).
  • nieprawidłowe oznakowanie na opakowaniach z nazwą "jaja ziołowe" sugerujące chów swobodny, gdy w rzeczywistości jajka były z chowu klatkowego
  • stosowanie haseł marketingowych informujących o wyjątkowych cechach jaj mimo, że chodziło o cechy, które ma każde jajko.

Nie obeszło się bez kontroli targowisk. Zakwestionowano 58 partii, 53 % ze względu na brakujące lub niewłaściwe oznakowanie. Brak było informacji o dacie minimalnej trwałości, metodzie chowu kur, klasie wagowej, a także o danych producenta. Jeden ze sprzedawców oferował jaja z własnego gospodarstwa. Okazało się jednak, że nie ma kur.

Masz prawo do śmacznych i świeżych jajek. Aby je zrealizować powinieneś znać kilka zasad.

  • W sklepach sprzedawane są wyłącznie jaja świeże - klasy A.
  • Na skorupie powinno być oznakowanie wskazujące metodę chowu kur (0 – ekologiczny, 1 – wolny wybieg, 2 – ściółkowy, 3 – klatkowy), kod państwa i weterynaryjny numer identyfikacyjny fermy kurzej, któy składa się z ośmiu cyfr.
  • Na opakowaniu powinna znajdować się informacja o klasie wagowej jaja (S, M, L, XL),
  • Jajka sprzedawane na targowisku przez gospodarza, który choduje mniej niż 50 kur nie muszą być oznakowane, ale w miejscu sprzedaży musi być podana informacja o nazwie i nazwisku gospodarza i adresie gospodarstwa.

Życzę udanych zakupów, smaczych jajek i spokojnych świąt.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk