Rozmowy o prawie

Wielkanoc ma swoje prawa! Choć nie są pisane, to postarajmy się je uszanować.

Przyszły święta. 

Wielkanoc kojarzona jest z odrodzeniem, zmianą na lepsze, przyjściem nowego. Oby tak było.

Prawnikiem jestem od ponad 25 lat. W tym czasie przeżyłam wiele dyżurów prokuratorskich i wyjazdów na oględziny miejsc konfliktów domowych z tragicznymi skutkami. Również w święta. Właśnie w Wielkanoc wstałam od świątecznego śniadania i pojechałam do Kamienia Pomorskiego, gdzie dogasał hotelowiec, w którym zginęło wiele osób. Od chwili przejścia do adwokatury, zawsze w okresie wielkanocnym odbieram telefony będące skutkiem konfliktów rodzinnych i zasadniczych decyzji o rozstaniu.

Jestem też człowiekiem. Człowiekiem, który został wychowany tak, by wiedzieć, że święta są okresem przeznaczonym na ciepłą, rodzinną atmosferę, na spędzanie razem czasu, na darowanie sobie win. Jestem przekonana, że nie wykracza to poza możliwości każdego człowieka. Przeżywajmy święta w spokoju. Nie walczmy. Szukajmy tego, co dobre i tego, co łączy, a nie tego co dzieli. Takie jest prawo świąt. 

Życzę wszystkim pogodnych i radosnych chwil w ciepłej rodzinnej atmosferze. Wielkanoc niech będzie dla każdego z nas czasem dobrze spędzonym w gronie najbliższych, czasem spokoju.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk