Rozmowy o prawie

Weekendowa akcja "Stop wariatom drogowym" okazją do wyłapania pijanych kierowców.

Choć dzisiejsze święto przypada tak, że nie ma przedłużonego weekendu, ale mimo wszystko, na ulicach pojawi się więcej patroli policyjnych, które działać będą w ramach akcji "STOP WARIATOM DROGOWYM" organizowanej przez PZU. Jakkolwiek organizatorzy twierdzą, że chodzi przede wszystkim o akcję edukacyjną, która ma zwrócić uwagę na zagrożenia dla pieszych wynikające z niebezpiecznej jazdy, to jednak należy się spodziewać, że policjanci, którzy będą zatrzymywać pojazdy, dokonają przy okazji kontroli trzeźwości.

Warto o tym przypomnieć, bo z pewnością bardzo wiele osób korzysta z okazji do wypoczynku na łonie natury, co z reguły kojarzy się z wesołą zabawą, grillem, piciem zimnych drinków z parasolkami lub piwa. Jest to miły sposób spędzania czasu, ale trzeba powiedzieć, że trzeba pamiętać, by skończyć odpowiednio wcześnie.

Oczywiście, chodzi nie tylko o kwestię niewygody związanej z utratą prawa jazdy, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo kierowcy, jego pasażerów i osób postronnych. Gorąco przy tym namawiam wszystkich towarzyszących kierowcom, by zwracali uwagę na to, czy kierowca zakończył konsumpcję odpowiednio wcześnie, a na pewno, by powstrzymywali kierowcę w razie jakichkolwiek wątpliwości.

Beata Nowakowska 

Adwokat Gdańsk