Rozmowy o prawie

Weź paragon. Sprawdź paragon. Dbaj o swoje prawa! Masz prawo do paragonu!

Kilka dni temu, 7 lipca Ministerstwo Finansów po raz kolejny rozpoczęło akcję promowania rzetelności rozliczeń z fiskusem przez wydawanie paragonów. Akcja odbywa się pod hasłem „Nie daj się oszukać – Sprawdź paragon”.

Ktoś może powiedzieć, że namawiając do poważnego potraktowania akcji, namawiam do wspierania aparatu ucisku skarbowego i ograniczam zyski przedsiębiorców. Odpowiem na to tak, że oczywiście strona prawna akcji jest bardzo ważna, bo dzięki podatkom funkcjonuje państwo, ale z drugiej strony, mamy też do czynienia z problemem kłopotów, których może doświadczyć konsument, który nie otrzyma paragonu. Przecież na podstawie paragonu mamy możliwość reklamowania usług lub zakupionych produktów. Warto o tym pamiętać przez cały rok, ale szczególnie należy na to zwracać uwagę w okresie wakacyjnym, gdy w miejscach wypoczynku pojawia się wielu naciągaczy i zwykłych oszustów. Łatwo trafić na okulary, które kupimy przy plaży, a okażą się okularami jednodniowymi. Łatwo kupić rybę, po której przeleżymy z biegunką 3 dni. Jak później domagać się swoich praw bez paragonu?

Przy okazji przypominam, że od 1 stycznia 2015 r. obowiązują przepisy rozporządzenia wskazującego, za jakie usługi należy wystawić poświadczenie transakcji w postaci paragonu fiskalnego. Chodzi o usługi fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, prawnicze, usługi opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, usługi związane z wyżywieniem świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne.

W okresie letnim szczególną uwagę zwrócić należy na usługi gastronomiczne. Wystawia się tu, bowiem wiele paragonów niefiskalnych w postaci rachunków lub paragonów kelnerskich.

Każdy paragon fiskalny zawiera charakterystyczne elementy, takie jak:

centralnie umieszczony napis paragon fiskalny;

NIP wystawcy, jego nazwę i adres;

nazwę towaru lub świadczonej usługi;

cenę;

logo i numer unikatowy kasy.

***

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że zarówno w przypadku, gdy paragon nie będzie wydany, jak również, gdy wydany zostanie paragon niefiskalny, wartość podatku i tak jest pobierana od konsumenta, czyli finalnie konsument płaci podatek w cenie towaru lub usługi, zaś podatek nie trafia do budżetu, a do „kieszeni" nieuczciwego sprzedawcy.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk