Rozmowy o prawie

Wakacyjne ABC. Dziś litera "W" jak wakacyjne statystyki policji przed wakacyjnymi powrotami.

Wakacyjne powroty stają się powoli faktem. Ze względu na to, że ten weekend jest ostatnim weekendem wakacyjnym, nalży przypuszczać, że wiele osób rozpocznie podróże z miejsc wypoczynku do domu.

Oczywiście, na wielu drogach spowoduje drastyczny wzrost natężenia ruchu. Dotyczy to szczególnie dróg wyjazdowych z miejscowości wypoczynkowych, dróg tranzytowych i wjazdowych do dużych aglomeracji.

Policja nie tylko rozpoczęła w związku z tym akcję "bezpieczny weekend", ale również działa prewencyjnie. Może jest to metoda na wielu kierowców, bo samo tłumaczenie, że prędkości nie należy przekraczać, bo tak stanowi prawo o ruchu drogowym, ale również dla bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu drogowego. Dane statystyczne z tegorocznych wakacji mogą przekonać, że konieczna jest zmiana stylu jazdy. Wynika z tych danych to, że od początku lipca do dnia poprzedzającego akcję "bezpieczny weekend" doszło do 5716 wypadkach drogowych, w któych zginęło 459 osób, a rannych zostało aż 7260 osób. Niestety, nie jest to koniec. W trakcie zmasowanych powrotów może dojść do kolejnych zdarzeń.

Za główną przyczynę zdarzeń drogowych w okresie wakacji letnich policjanci uznają brawurową jazdę, której przyczyną jest często maksymalne śrudowanie czasu. Wyjeżdżamy na ostatnią chwilę, więc na drodze musimy nadrobić. Jedziemy nocą,by rano trafić do pracy i zasypiamy za kierownicą. Wydaje się, że  można powiedzieć, że wielu kierowcóm brakuje odpowiedzialności, a przede wszystkim wyobraźni, która pozwala przewidzieć skutki niektórych zachować na drodze. 

Choć prawo o ruchu drogowym nie mówi o tym dosłownie, to jednak każdy kierujący pojazdem powinien kierować się zasadą, że podróż powrotna z wakacji ma być bezpiecznym i przyjemnym podsumowaniem fajnych wakacji, a nie walką o przetrwanie na drodze. 

Policjanci zapowiadają wzmożone kontrole. Zwracać będą uwagę na kilka elementów:

  • Dostosowywanie się do ograniczeń prędkości.
  • Bezpieczeństwo manewrów wyprzedzania.
  • Stosowanie pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk