Rozmowy o prawie

Wakacyjne ABC. Dziś litera "M", jak międzynarodowy przewóz zwierząt domowych.

Masz zwierzęta domowe i wybierasz się za granicę? Nie, nie musisz psa porzucać, możesz go ze sobą zabrać.

Słyszałam w radiu informację o zwiększającej się liczbie zwierząt porzuconych w okresie wakacyjnym. Za ten stan rzeczy winiono wyjazdy na zagraniczne wakacje, na przeszkodzie, których stał pies. To tak dramatyczne, że postanowiłam zwrócić uwagę wszystkich zainteresowanych na to, że wyjazd zagraniczny z pupilem jest możliwy, choć musi być poprzedzony odpowiednimi przygotowaniamia. 

Oczywiście powinniśmy zadbać o warunki transportu, szczepienia, ale co najważniejsze, powinniśmy dopilnować załatwienia ważnej formalności jaką jest wyrobienie paszportu dla psa lub kota.

Trzeba powiedzieć, że wyjazd z psem na jakimś niszowym kierunku może być problemem z racji konieczności przygotowania jakiegoś nietypowego zaświadczenia, ale jeżeli chodzi o Unię Europejską, to przewóz zwierząt jest dopuszczalny z niewielkimi wyjątkami na jasnych i prostych zasadach.

Najważniejszym dokumentem, który musimy posiadać, to aktualne zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Kolejną rzeczą jest zaczipowanie psa, kota, fretki specjalnym czipem uznawanym w UE. Jedno i drugie lekarz weterynarii powinien odnotować w paszporcie zwierzęcia, który na naszą prośbę wyda lecznica. Kraje z kręgu kultury brytyjskiej jak Malta, Irlandia i Wielka Brytania mogą wymagać dodatkowych dokumentów, ale o tym najlepiej będzie poinformowany lekarz weterynarii. Z reguły są to wyniki badań poświadczających skuteczność szczepień przeciwko wściekliźnie, zaświadczenie o szczepieniu przeciwko tasiemcowi bąblowcowemu i ewentualnym leczeniu, a także zaświadczenie o szczepieniu przeciwko kleszczom i ewentualnym leczeniu na choroby odkleszczowe.

 

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk