Rozmowy o prawie

Wakacyjne ABC. Dziś litera "L", jak lot z opóźnieniem.

Wakacje to czas podróży. Choć media donoszą, że w tym roku rezygnujemy z wycieczek w obszary objęte konfliktami, a nawet ich ryzykiem, więc popyt na wycieczki lotnicze jest mniejszy, to jednak, wielu z nas skorzysta w czasie tych wakacji z transportu lotniczego.

Warto powiedzieć, bo nie każdy o tym wie, że każdy przewoźnik lotniczy ma wobec pasażerów szerego obowiązków. Pierwszy z nich, to obowiązek opieki nad pasażerem w sytuacji opóźnienia wynoszącego ponad dwie godziny lub w przypadku odwołania rejsu. Przewoźnk lotniczy ma obowiązek zapewnić pasażerom posiłki i napoje, a gdy do rejsu ma dojść dopiero następnego dnia, powinien zapewnić nocleg wraz z transportem do i z hotelu. 

Oczywistym jest to, że propozycja alternatywnego połączenia powinna zapewniać możliwie najszybsze dotarczie do portu przeznaczenia. Nie wyklucza to wskazania linii konkurencyjnych. Praktyką stosowaną przez przewoźników jest wskazanie jako alternatywy następnego połączenia własnych linii, ale zgodnie z regułami prawa obowiązującymi przewoźników lotniczych, jeżeli z lotniska, na którym utknęliśmy jest wcześniejszy rejs obsługiwany przez inną linię, to przewoźnik, którego samolot z jakiegoś powodu nie poleci, ma obowiązek przebukować na własny koszt bilet na samolot konkurencyjnej firmy.

Kolejną rzeczą, o której winien wiedzieć pasażer jest to, że w przypadku odwołania lotu lub przybycia do portu przeznaczenia nie mniej niż 3 godziny po planowanym czasie, pasażer może oczekiwać odszkodowania od 250 do 600 euro, przy czym wysokość odszkodowania uzależniona jest od trasy, jaka była do przebycia.

W każdej sytuacji, w której pasażerowi nie uda się wyegzekwować swoich praw, pomocny może okazać się adwokat. Znajomość przepisów, doświadczenie sprawiają, że jego wezwania skierowane do przewoźnika lotniczego znacznie częściej traktowane są poważnie i nie musi dochodzić do spraw sądowych. Trzeba jednak powiedzieć, że w przypadku sprawy sądowej, występowanie przeciwko prawnikom linii lotniczej nie będzie wpływało na szanse pasażera na wygraną. Warto prosić o pomoc profesjonalistów.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk