Rozmowy o prawie

Wakacyjne ABC. Dziś litera J. Jednoślad to łakomy kąsek dla złodzieja. Nie daj mu szansy.

Okres wakacyjny zawsze związany jest z częstszą aktywnością fizyczyną. Chodzi między innymi o korzystanie z licznych ścieżek rowerowych i przemieszczanie się rowerem w celach rekreacyjych, ale również ze względu na dobrą pogdę, do pracy.

Czas, w którym na ulicach pojawia się więcej rowerów to jednocześnie czas, w którym aktywizują się złodzieje jednośladów. Czychają szczególnie w miejscach oblegnych przez ludzi korzystających z możliwości wypoczynku. Czekają na moment, w którym właściciel roweru zamawia frytki, napój lub lody i pozostawia przez chwilę rower bez dozoru. 

Policja odnotowuje w lecie znaczący wzrost ilości takich przestępstw. Komentując ten proceder funkcjonariusze z reguły zwracają uwagę na naszą nieodpowiedzialność. Rower oparty przy ogródku baru nad morzem to konkretna wartość. Dlaczego, więc nie przypinamy go do jakiegoś słupka? Rozmowa towarzyska przy stoliku, a nawet zwykła rozmowa przez komórkę rozprasza nas tak bardzo, że nawet nie wiemy, w którym momencie jednoślad odjechał z "nowym właścicielem". 

Policjanci namawiają, by nie dawać szansy złodziejom. Namawiają do kupwania klawiatur, ale i znakowania rowerów. Często prowadzą takie akcje. Najbliższa z nich została zapowiedziana na najbliższą sobotę (30 lipca) w Charzykowach podczas VIII Jarmarku Ekoturystycznego. Celem akcji jest zapewnienie możliwości identyfikacji właściciela w przypadku, gdy policjantom uda się odzyskać skradzione rowery. Trzeba też podkreślić, że naniesienie na rower cech identyfikacyjnych i wproowadzenie informacji o właścicielu do policyjnej bazy danych samo w sobie jest elementem prewencyjnym oograniczającym zjawisko kradzieży rowerów.

Policjanci będą prowadzić znakowanie i rejestrowanie jednośladów między 12 a 14. Poza rowerem trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty. Niepełnoletnia młodzież i dzieci, które chcą, aby ich rower został prfesjoonalnie oznakowany powinny przyjść z dorosłym opiekunem. 

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk