Rozmowy o prawie

Uzdrowicielka z Medjugorie oszustką! Na szczęście jest już w rękach policjantów.

Małopolscy policjanci zatrzymali 56-letnią kobietę, która podając się za uzdrowicielkę z Medjugorie okradała starsze, schorowane osoby. Zgodnie z komunikatem policyjnym osób pokrzywdzonych może być co najmniej kilkadziesiąt, a wiele z nich może nawet nie zdawać sobie jeszcze sprawy z tego, że padli ofiarą oszustki. 

Jak działała oszustka? W każdym z ujawnionych przypadków sprawczynią kradzieży była kobieta w wieku ok. 60 lat, która pojawiała się w małych miejscowościach i docierała do osób starszych przedstawiając się jako uzdrowicielka. Kiedy kobieta przekonała starszą osobę do swoich "umiejętności" rozpoczynała obrzędy. Modliła się do świętych obrazów, przelewała wodę, robiła różne sztuczki, by uśpić czujność domowników. Kiedy nabrali do niej zaufania proponowała, że pomnoży ich gotówkę i kosztowności. Oszustka prosiła starsze osoby o przyniesienie gotówki i kosztowności, które w ramach "obrzędu" miały się rozmnożyć. W trakcie czarów, kobieta zawijała dostarczone kosztowności w ręcznik, prześcieradło czy ubrania, a następnie wpychał to zawiniątko w jakiś ciemny kąt. Domowników przestrzegała, że zawiniątko ma leżeć spokojnie kilka tygodni lub miesięcy po to, aby zaczarowane dobra się rozmnożyły. 

Oczywiście, starsi ludzie nie znaleźli w zawiniątku ani pomnożonych, ani swoich kosztowności. Oszustka i złodziejka kradła je w trakcie obrzędu. 

Kobieta podejrzewana o opisane wyżej czyny została zatrzymana w ostatnich dniach. Materiał dowodowy zebrany przez policjantów z Wieliczki pozwolił na przedstawienie kobiecie zarzutów. Materiał zgromadzony przez policjantów wskazuje na to, że do przestępstw mogło dochodzić na terenie całej Polski, a pokrzywdzonych mogą być dziesiątki. Zachodzi też obawa, że nie wszyscy pokrzywdzeni zdają sobie sprawę, że w ich domu była nie uzdrowicielka a zwykła oszustka i złodziejka. Dlaczego? Dlatego, że jeszcze czekają na spełnienie obietnicy oszustki. 

Policja apeluje do wszystkich osób, które odwiedziła oszustka o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Wieliczce.

Dla porządku podaję rysopis sprawczyni. Warto bowiem porozmawiać o tym z bliskimi seniorami. 

Kobieta w wieku 56 lat, wzrost 160 cm, ciemnej karnacji.

Kobieta ubrana była w charakterystyczny jasny materiałowy kapelusz, w sukienkę lub bluzkę w jasnym kolorze. Za każdym razem miała przy sobie torbę w kolorze łososiowym przewieszoną przez ramię. 

Kobieta płynnie posługiwała się językiem polskim.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk