Rozmowy o prawie

Uwaga na kolejny mailowy podstęp!

Dostałam rano maila z informacją, że mam do zapłacenia jakąś fakturę pro-forma, a brak jej zapłaty skutkować będzie skierowaniem sprawy do windykacji.

W podpisie figuruje Kinga Kuczmańska z oddziału firmy Bone sp. z o.o., chociaż o dziwo podgląd adresu, z którego nadano maila wskazuje na zupełnie innego nadawcę, a także wyklucza to, że spółka ma swoje adresy mailowe ustanowione na serwerach darmowych. Do tego niepokojący załącznik w postaci pliku rar.

Sprawdzenie firm o nazwie Bone w rejestrze KRS to kwestia sekund. Okazuje się, że pod tą nazwą funkcjonuje w Łodzi spółka, która pewnie raczej nie wie, że ktoś rozsyła potencjalnie niebezpieczne maile z jej nazwą. 

Moment, przecież w mailu mowa o oddziale, podany jest numer z rejonu Wrocławia. Jeszcze jeden rzut oka na KRS i okazuje się, że spółka nie ma oddziałów. Na dodatek nie prowadzę żadnych spraw w relacji z firmami z Wrocławia, ani nic nie zamawiałam we Wrocławiu.

Ostrzegam przed pochopnym otwieraniem każdego maila, a szczególnie załączników do maili. Każdy z nich może być dla naszego komputera groźny, może sprawić, że utracimy tożsamość. Oczywiście, spółce wysłałam wiadomość wskazującą na to, że ktoś posługuje się jej nazwą w złych celach.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk