Rozmowy o prawie

Uważaj na maile z Ministerstwa Rodziny. Trwa rozsyłanie fałszywek.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ostrzega przed oszustami, którzy rozsyłają maile próbujące przekonać przedsiębiorców, że mają wpłacić 365 zł za potwierdzenie wpisu do Rejestru. Co ciekawe, nie wiadomo o jaki rejestr chodzi. Wygląda na to, że to kolejna próba wyłudzenia pieniędzy.

Proceder rozsyłania maili tra od kilku dni. Ich autor, sprytnie podszywa się pod MRPiPS i domaga się wpłaty 365 zł na wskazane w mailu konto twierdząc, że jest to wpłata na poczet potwierdzenia wpisu do Rejestru. Posługując się urzędniczym językiem autor maila przywołuje różne zapisy regulaminu ministerstwa.

Oczywiście, osoba, która podpisała się pod wezwaniem osoba nie jest pracownikiem ministerstwa, a podany w korespondencji adres poczty elektronicznej nie jest adresem z domeny ministerstwa. Błędny jest też adres siedziby ministerstwa. Co najważniejsze, numer konta podany w wezwaniu nie jest związany z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Oczywiście, z racji nielegalności samego wezwania, bezprawna jest również informacja o konsekwencjach nieuregulowania należności. W regulaminie  organizacyjnym ministerstwa nawet nie wspomina się o takich karach.

Jako #adwokat przestrzegam przed pochopnym reagowaniem na takie wezwania. Chodzi nie tylko o pieniądze, ale również o możliwość niepotrzebnego wskazania danych osobowych oszustom.