Rozmowy o prawie

Sukces "Trzeźwego poranka". Sparaliżowane ulice i 0,22% wykrywalności! Czas na refleksję.

Słyszałam, że od początku tygodnia polcjanci z Trójmiasta aktywnie działają w ramach akcji Trzeźwy poranek. Działając na podstawie wytycznych swoich szefów, pomijając procedury wynikające z obowiązującego prawa dokonują masowej, prewencyjnej kontroli trzeźwości kierowców odstępując przy tym od sporządzania protokołów z badania.

Dziś skutkiem akcji było zatrzymanie 5 kierujących na 2200 zbadanych. Stanowi to 0,22% badanej grupy. Trzech z nich odpowie za wykroczenie. Stanowi to 0,13% grupy badanej. Dwóch odpowie za przestępstwo. Stanowi to 0,09% badanych. Pominąć oczywiście należy fakt, że w większej części Europy normę ustalono na poziomie 0,5 promila, ale warto powiedzieć, że robienie z kierowców przestępców jest raczej sposobem na uzyskanie pozytywnych ocen formacji niż rzeczywistą prewencją. Słowa te nabierają szczególnego znaczenia wobec głębokich zmian kadrowych w Policji. Zmiany te dotyczą również Gdańska, gdzie na emeryturę z dnia na dzień postanowił odejść Komendant Miejski Policji.

Statystyki związane z brawurową jazdą, niezachowywaniem należytej odległości od poprzedzającego pojazdu, wymuszaniem pierwszeństwa, czy wjeżdżanie na skrzyżowanie mimo, że nie ma z niego zjazdu nie są podawane z taką lubością jak statystyki "Trzeźwych poranków". Muszę zaś powiedzieć, że tylko w tym tygodniu na skrzyżowaniu, na któym włączam się do ruchu na głównej ulicy pierwszeństwo na mnie wymusiły pojazdy nadjeżdżające z lewej aż 3 razy. Biorąc pod uwagę 14 wyjazdów mamy 21,42% zagrożenia zderzeniem przez kogoś, kto nie stosuje się do znaku na jezdni i zwraca uwagi na brak znaku pierwszeństwa ani na (niewystępujący w katalogu znaków) znak "strefa skrzyżowań równorzędnych".

Myślę, że Policja powinna inaczej planować spędzanie czasu na drogach. Problem pijanych za kółkiem jest bardzo istotny, ale statystycznie rzecz biorąc inne zagrożenia są znacznie poważniejsze i to na nich trzeba koncentrować się w działaniach prewencyjnych.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk