Rozmowy o prawie

Starcie frontów. Czy jesteś na to gotowy?

Może to głupie pytanie, ale ja je zadam. Czy jesteś gotowy na burze? Burze, które zapowiadają synoptycy, burze, które są na swój sposób oczywiste, gdy wiosną ścierają się ciepłe i zimne fronty.

Czemu mam być gotowy na burze? A no temu, że jako właściciel obiektu budowlanego masz obowiązek utrzymywać obiekt budowlany we właściwym stanie technicznym. Masz obowiązek dbania o to, by poszczególne jego elementy były tak powiązane z konstrukcją, że nie polecą z burzowym wiatrem. O tym, że ten wiatr może staowić problem niech świadczą zdjęcia z zachodniopomorskiego, gdzie po przejściu burzy z wichurą padł las. Na szczęście nie było jeszcze doniesień o uszkodzonych dachach i zabudowaniach.

Czemu musisz być gotowy na burze? Bo jeżeli w mieszkaniu masz balkon, a na nim lokujesz luźne przedmioty takie, jak skrzynki na kwiaty, ozdoby, meble tarasowe lub parasoel, to musisz mieć świadomość, że ponosisz odpowiedzialność za szkody, które moga powstać w wyniku ich upadku z wysokości. Nie bądźmy naiwni, takie rzeczy się zdarzają. Na czas burzy i wiatru lepiej zdejmować donnice, a parasoe składać. Bywa przecież, że potrafią polecieć z wiatrem. W zeszłym roku miałam klientkę, która weszła w spór z sąsiadem, który w nonszalancki sposób podszedł do wiatru, czego skutkiem było wybicie okna mojej klientki przez porwany wiatrem ciężki parasol. Człowiek ten nie był ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej, więc nie mógł zlikwidować szkody z ubezpieczenia, a sam był nieco sknerą, więc nie chciał zapłacić dobrowolnie, więc musiało dojść do wysłania przedsądowych wezwań.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk