Rozmowy o prawie

Sprzedam nocleg w fikcyjnej kwaterze. Na pewno nie zrobi to trzech oszustów zatrzymanych przez policjantów.

Wiele razy zwracałam uwagę na to, by w sezonach urlopowych nie dać się skusić na wyjątkowe okazje, gdy chodzi o wynajem kwater turystycznych. Wynikało to z tego, że policja wielokrotnie wspominała o oszustach, którzy publikują strony internetowe wprowadzające w błąd potencjalnych wczasowiczów, którzy po wpłaceniu zaliczki jaką do miejscowości wypoczynkowej by przekonać się, że padli ofiarą oszustwa.

Dobrze, więc się stało, że policjanci z Gdyni zatrzymali w Sopocie ukrywających się trzech panów z Dolnego Śląska, którzy czas spędzali na oferowaniu fikcyjnych kwater za pośrednictwem różnych portali internetowych. Dwóch z nich było już na listach osób poszukiwanych. Panowie trafili już do Środy Śląskiej, bo to tamtejszy wymiar sprawiedliwości jest gospodarzem śledztwa w ich sprawie. Śledztwa, które obejmuje zdarzenia z całego kraju. Za popełnione przestępstwa mężczyznom grozi kara do 8 lat więzienia.

W trakcie czynności przeszukania kryjówki przestępców policjanci zabezpieczyli szereg dowodów świadczących o przestępczym charakterze działalności mężczyzn. Przede wszystkim są to dokumenty, komputery, telefony i przeszło sto kart SIM. Wszystkie te przedmioty używane były do popełniania przestępstw. 

Niezależnie od tego, że należy się cieszyć wyeliminowaniem grupy oszustów, należy nadal dmuchać na zimne i nadal wystrzegać się pochopnego zawierania transakcji w sieci. Wynajem kwatery przez internet, choć z pozoru bezpieczny powinien być poprzedzony sprawdzeniem czy dany obiekt istnieje w świecie realnym. Można to zrobić korzystając z aplikacji pokazujących obiekty przy ulicach (unikam reklamy pewnej znanej firmy), czy co najprostsze wchodząc na strony gminy, do której mamy zamiar jechać, by sprawdzić, czy dany obiekt jest na liście obiektów turystycznych. Decydując się na dokonanie zaliczki powinniśmy zwrócić uwagę na podejrzanie niskie ceny oraz sprzedawców, którzy ukrywają dane kontaktowe lub powściągliwymi informacjami nie pozwalają na sprawdzenie wiarygodności swojej oferty. 


Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk