Rozmowy o prawie

"Sprawdź swoje punkty karne" już jest hakowane przez oszustów. Korzystaj tylko z właściwej strony.

Od poniedziałku 24 kwietnia można sprawdzać ilość punktów karnych korzystając z portalu obywatel.gov.pl. Spotkało się to z ogromnym zainteresowaniem kierowców, ale i oszustów, którzy szybko skopiowali stronę i wykonali swoje wersje, w których warunkiem uzyskania informacji o ilości punktów jest podanie szeregu danych osobowych lub wniesienie opłaty sms-owej.  

Warto przypomnieć, że z możliwości sprawdzenia punktów karnych mogą korzystać osoby, które posiadają tak zwany Profil Zaufany pozwalający na korzystaniu z szeregu usług administracji publicznej drogą elektroniczną. Posiadanie konta w serwisie ePUAP, a więc zarejestrowanie profilu zaufanego i jego potwierdzenie w upoważnionej instytucji jest gwarancją wejścia do zasobów CEPIK, które zawierają między innymi informacje o zarejestrowanych wykroczeniach. Korzystanie z tej usługi nie wymaga podawania dodatkowych danych, dodatkowej rejestracji, bo jesteśmy już użytkownikiem systemu. Wystarczy samo zalogowanie się wcześniej ustalonym loginem i hasłem. Administracja publiczna nie będzie też oczekiwać od nas żadnych opłat. Jeżeli wejdziemy na stronę, która wygląda na służącą do sprawdzania punktów, a pojawi się prośba o podanie danych lub o przesłanie sms-a, lepiej natychmiast wyjść z takiej strony.

Miejmy nadzieję, że policjanci szybko uporają się z odszukaniem autorów oszustwa i zlikwidują witryny, które mogą być niebezpieczne dla szerokiej rzeszy kierowców.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk