Rozmowy o prawie

Społeczna sprawiedliwość? Naklejenie kartki na cudze auto może grozić karą za zniszczenie auta.

Rozumiem irytację mieszkańców tego domu w Gdańsku. Na zieleńcu przed budynkiem miejsce parkowania urządził sobie kierowca szarego opla. Sądzę, że w ten sposób chce uniknąć opłat za postój w niedawno wyznaczonej tu strefie płatnego parkowania. Robi tak mimo, że autentycznie niszczy zieleń.
Dziwnej jest to, że proceder trwa wiele miesięcy (bywam w tym rejonie często), a ani Straż Miejska w Gdańsku, ani obsługa Strefy Płatnego Parkowania nie zainteresowały się pojazdem. Kilka dni temu zobaczyłam, że na bocznej szybie auta ktoś nakleił wyjątek z treści Kodeksu wykroczeń dotyczący niszczenia zieleńców.
Oczywiście, sama jestem za walką z ludźmi, którzy urządzają sobie parking na zieleńcach, bo sama doświadczam tego problemu na swojej ulicy, ale jestem daleka od niszczenia cudzej rzeczy, jaką jest auto. Jako #adwokat gorąco namawiam do unikania czynności, które mogłyby być tak odebrane.
Proszę pamiętać, że wymierzając sprawiedliwość przez naklejenie takiej, czy innej kartki, możemy uszkodzić lakier pojazdu, co często wiąże się z koniecznością lakierowania większych niż by się zdawało powierzchni. Proszę też pamiętać, że nawet, gdy my wszyscy śpimy, gdzieś może czuwać jakaś kamera. Kamery nie śpią, więc może się okazać, że to, co zrobiłeś z samochodem sąsiada szybko trafi w ręce policjantów, którzy pomogą poszkodowanemu w odszukaniu winnego uszkodzeń ukochanego auta.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk