Rozmowy o prawie

Sklep internetowy lekceważył prawa konsumentów, urząd nałożył karę.

Każdy konsument, który zakupił produkt oferowany przez sklep internetowy ma prawo w terminie do 14 dni od otrzymania towaru, do zwrotu towaru. Przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy powinien zwrócić zarówno koszty smaego towaru, jak i przesyłki.

Niektórzy przedsiębiorcy tej zasady nie przestrzegają, więc UOKiK nałożył karę za lekceważenie przepisów. Zgodnie z komunikatem chodzi o sklep internetowy oferujący sprzęt AGD - Emistomarket.pl i dom-lazienka.pl. Swoje postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął w kwietniu 2015 r. zarzucając przedsiębiorcy nieprzestrzegania praw klientów indywidualnych, które to prawa wynikają z ustawy o prawach konsumenta.

W toku postępowania stwierdzono, że w regulamienie sklepu wskazano błędnie termin na odstąpienie od umowy, albowiem liczono go od dnia złożenia zamówienia, a nie tka, jak być powinno, od odbioru towaru. Dodatkowo, czas na zwrot pieniędzy konsumentowi, choć wynosił 14 dni, to był liczony od dnia otrzymania przez sprzedawcę zwrotnej przesyłki z towarem, a nie od dnia rezygnacji kupującego. Z regulaminu wynikało też, że sklep nie zwraca klientom kosztów dostawy zwrotnej. Wynika z tego, że przedsiębiorca naruszył zbiorowe interesy konsumentów. 

W toku badania regulaminu sklepu stwierdzono również, że sklep wprowadzał kleintów w błąd twierdząć, że oferuje pięcioletnią gwarancję podczas, gdy okres gwarancji producenta wynosił 2 lata.

Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami prawa kupując w sklepie internetowym zawsze mamy 14 dni na odstąpienie od umowy i nie mamy obowiązku podawania przyczyn odstąpienia. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy jest w pełni wystarczające. Od tego momentu, w świetle prawa umowa będzie uznawana za niezawartą. Z chwilą odstąpienia obowiązkiem konsumenta jest zwrot towaru na swój koszt,  obowiązkiem sprzedawcy zwrot ceny i kosztów dostawy liczonych zgodnie z kosztem najtańszej dostawy występującej w ofercie sklepu. Nasze uprawnienie powstaje z następnego dnia po otrzymaniu towaru. Pieniądze powinny trafić na nasze konto w terminie do 14 dni od rezygnacji. Zgodnie z prawem, sprzedawca może wstrzymać się z nim do momentu otrzymania przesyłki z produktem lub dowód jego odesłania.

Urząd nałożył na przedsiębiorcę karę w wysokości ponad 46 tys. zł i jednocześnie nakazał zaniechania zakwestionowanych w takcie kontroli praktyk. 

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk