Rozmowy o prawie

Sezon rowerowy jest faktem. Jesteś pieszym, uważaj na rowerzystów, którzy pędzą po chodniku.

Choć rower nie jest poważnym pojazdem, to jednak, rozpędzony, wraz z rowerzystą jest całkiem konkretną masą, która może narobić nieco kłopotów.
Co do zasady, poruszanie się rowerem po chodniku możliwe jest wyłącznie w kilku przypadkach. Przepis prawa, który to mówi nie stanowi jednak problemu dla wielu rowerzystów, którzy chodnik traktują jak fragment infrastruktury rowerowej miasta. O tym, że może skończyć się to niezbyt fajnie przekonał się we czwartek mój mąż, który po odebraniu poczty szedł do kancelarii chodnikiem ulicy Kościuszki. W chwili, gdy dochodził do ulicy, na której jest kancelaria, właśnie z niej, zza rogu wyjechała mocno rozpędzona rowerzystka.
Po spotkaniu mężowi pozostał siniak na ramieniu nabity wspornikiem lusterka. Rowerzystka, zanim odjechał zdążyła wykrzyczeć swoje żale do świata i zagrozić odpowiedzialnością za zniszczenie lusterka. Czy to było potrzebne? 
Moja ulica, podobnie do wielu innych w Gdańsku promuje rowerzystów dając im możliwość jazdy pod prąd. W mieście są kilometry ścieżek, ale nadal mam wrażenie, że niektórym rowerzystom to za mało. Chcieliby chyba pierwszeństwa na wszystkich chodnikach. Tak się nie da. Na chodniku pierwszeństwo ma pieszy.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk