Rozmowy o prawie

Sezon na oszustwa przy sprzedażach internetowych trwa. Uważaj na oszustów.

Dobrze robią policjanci z Chojnic, że w okresie przedświątecznym podjęli akcję mającą na celu zwrócenie uwagi zarówno młodych ludźmi jak i osób starszych na problem oszustw w okresie przedświątecznego szczytu zakupowego.

Akacja wiąże się z odnotowaniem w ostatnich dniach przez policjantów zwiększonej liczby oszustów działających w Internecie.

Pokrzywdzeni, którzy zgłosili się na komendę zeznawali, że mimo wpłacenia kwoty na wskazane w sieci konto, zamówionego towaru nie zobaczyli. Policja apeluje o rozsądek przy dokonywaniu zakupów w sieci. Oszuści przygotowują wiarygodnie wyglądające witryny "sklepów" internetowych i prezentują ceny, które z reguły są znacząco atrakcyjniejsze niż w innych sklepch. Oszuści liczą na to, że w związku z przedświątecznym pośpiechem i chęć otrzymania zamówionej rzeczy w atrakcyjnej cenie nie wykażemy się wystarczającą czujnością i rozsądkiem i damy się wprowadzić w błąd. Jednym z największych błędów jest decydowanie się na "super okazje" i płacenie za towar przy zamówieniu.

Doskonałym sposobem zabezpieczenia się przed oszustami jest zamawianie towaru z płatnością przy odbiorze. Jeżeli nie ma takiej opcji, to lepiej nie decydować się na zakupy w miejscach lub od osób nie posiadających odpowiedniej liczby referencji od innych kupujących. Warto sprawdzić dane sprzedawcy w rejestrach firm, by mieć pewność, że firma istnieje. Jeżeli podany jest telefon, to można kontrolnie zadzwonić, by w taki sposób dodatkowo potwierdzić, że sklep istnieje. Pamiętajmy też o zaletach map dostępnych w sieci. Część z nich pozwala na oglądanie panoramy wskazanej ulicy. Również i w ten sposób można sprawdzić, czy w podanej lokalizacji jest szyld sklepu. 

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk