Rozmowy o prawie

Setki tablic rejestracyjnych popłynęło z powodzią. Ten fakt dowodzi kilku rzeczy.

  • Zeszły czwartek pozostanie na długo w pamięci mieszkańców Gdańska. Jak to zwykle bywa po większym opadzie, ulice prowadzące z górnego tarasu miasta na dół zmieniły się w rwące górskie rzeki.

Nie ma sensu opisywać wszystkich zniszczeń, tragedii, bo media relacjonowały wszystko na bieżąco, a dodatkowo portale społecznościowe uzupełniały relacje o kolejne punkty widzenia. Patrząc ze spokojem na niebo i widząc, że pompa wyciągająca wodę z rejonu fundamentu mojego domu nie działa już tak często, chcę podzielić się z wszystkimi pewnymi wnioskami.

Pierwszy z nich jest taki, że choć są bardzo z siebie dumni mówiąc o 100 milionach wydanych na ochronę przed powodzią, to urzędnicy jako zamawiający i projektanci zawiedli decydując się na rozwiązania, które niestety nader często okazują się niewystarczające.  Fakt, że główne skrzyżowania miasta znalazły się pod wodą nie oznacza tego, że te 100 milionów wydano dobrze.

Drugi to taki, że swego rodzaju symbolem tej powodzi będą setki utraconych tablic rejestracyjnych zerwanych z aut. Świadczy to  sile żywiołu, ale i błędnej koncepcji ramki do mocowania tablicy rejestracyjnej. Warto przy tym dodać, że poruszanie się autem bez tablic rejestracyjnych zagrożone jest grzywną. Oczywiście, na ulicach widać auta z kartonowymi tablicami. Mam nadzieję, że policjanci podejdą do tego tolerancyjnie. Przecież chyba wiedzą o skutkach ulewy.

Trzeci dotyczy reakcji ludzkich. A konkretnie tego, że momentalnie w mediach społecznościowych pojawiły się grupy wspierające osoby poszukujące utopionych tablic rejestracyjnych. Ludzie przekazywali wiadomości dalej, by doszły do jak największej ilości osób. Pospolite ruszenie społeczeństwa oobywatelskiego.

Czwarty nadal wiąże się z reakcjami ludzkimi. Chodzi o służby. Oczywiście zbierali tablice, zwozili je do komisariatów, urzędów, ale dlaczego w dobie dominacji Internetu nikomu nie przyszło do głowy to, by na stronie miasta lub straży miejskiej czy policji umieścić stale aktualizowaną listę tablic...

Który z powyższych elementów budzi moje największe zainteresowanie?

Trzeci i czwarty! Dlatego, że mój samochód został "zaatakowany" przez falę powodziową na moście nad ulicą Grunwaldzką i stracił tablicę. Oczywiście nie mogliśmy z niego korzystać. Stał pod domem z raną na przednim zderzaku. My zaś drugim autem odwiedzaliśmy komisariaty, punkty obsługi interesantów magistratu. Od piątku, aż do poniedziałku. Do godziny 17, gdy zadzwonił ktoś, kto znalazł tablicę rejestracyjną i zadał sobie tyle trudu, by przeszukać sieć celem poznania numeru telefonu osoby, która straciła tablicę. Muszę powiedzieć, że bałagan panujący na komisariatach w zakresie informacji, sprzeczne komunikaty medialne, lekkie traktowanie sprawy przez urzędników, którzy zamiast starać się pomóc sugerowali zamawianie wtórnika bardzo rozczarowały co do "wałdzy". Z drugiej strony zarówno to, co widzieliśmy w sieci poszukując tablic, jak i telefon bezinteresownego znalazcy naszej tablicy świadczą o tym, że w ludziach drzemie wielka siła.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk