Rozmowy o prawie

Seria zdarzeń z dziećmi

Lęborska policja poszukuje chłopca w wieku siedmiu lat. Chłopiec został odebrany ze szkoły w piątek jeszcze prze rozpoczęciem zajęć. Policja przyjęła zawiadomienie o uprowadzeniu rodzicielskim. Ojciec dziecka nie ma ograniczonego prawa do opieki nad chłopcem, ale wzajemnie z żoną utrudniają sobie z kontakt z dzieckiem. 

Jak informuje policja, sąd w Lęborku, już w piątek wydał postanowienie, by dla dobra dziecka, odebrać je ojcu i przekazać pod opiekę matki do czasu rozprawy mającej na celu ustanowienie prawnej opieki nad dzieckiem. 

Pomijam wskazówki dotyczące rysopisu dziecka i informacji o aucie, którym porusza się ojciec. Są one dostępne na stronie policyjnej - Komunikat o poszukiwaniach

W tym miejscu chcę powiedzieć, że zupełnie nie potrafię rozumieć tego, że dorośli ludzie przenoszą swoje frustracje i wzajemne pretensje na niewinne dziecko. Dziecko przeżyło już traumę konfliktu, który doprowadził do rozstania rodziców, przeżywa wojnę między nimi. Krzywdzicie je każdą awanturą. Pomyślcie o konsekwencjach. Nie prawnych, bo one nie mają większego znaczenia dla dziecka, ale o tych psychicznych ranach, które dziecku zadajecie.

Rozmawiajcie ze sobą, mediujcie, ustalcie zdrowe zasady, ale nigdy nie krzywdźcie dziecka.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk