Rozmowy o prawie

RWE zmieniło nazwę. Oszuści natychmiast przystąpili do akcji "aktualizowania umów" dostaw prądu.

Znany dostawca energii elektrycznej firma RWE zmieniła od września nazwę na INNOGY. Natychmiast po zmianie, od rana oszuści ruszyli do drzwi klientów firmy podsuwając do podpisania umowy, które rzekomo zmieniały nazwę, a w rzeczywistości mogą wiązać odbiorców prądu z pośrednikiem, który nie oferuje dobrych cen.
Oszuści mieli czas, by się przygotować na ofensywę, bo zmiana zapowiadana była jeszcze w czerwcu. Od samego początku firma podkreślała jednak, że zmiana dotyczy wyłącznie nazwy i polityki firmy, ale dane rozliczeniowe, kanały współpracy z odbiorcami nie ulegną zmianie. 

Jeżeli oszuści celują w klientów dawnego RWE i to zapewne starszych, bo im najłatwiej wmówić, że konieczna jest zmiana umowy, to znaczy, że po pierwsze trzeba się mieć na baczności, a po drugie mogło dojść do współpracy z kimś, kto miał dostęp do bazy klientów.

Ze względu na szeroką skalę działania oszustów, bo media informują nawet o kilkuset osobach, które zgłosiły wizytę oszustów, warto wzajemnie się ostrzegać, przekazywać wiadomość, by ustrzec innych przed skutkiem działania oszustów.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk