Rozmowy o prawie

Rozpoczynają się wyjazdy na Wszystkich Świętych i policyjna akcja "Znicz 2016". Uważajcie!

Policyjna akcja „Znicz 2016” własnie się rozpoczyna. Jednym z kluczowych jej elementów jest wsparcie dla uczestników ruchu drogowego w zakresie regulacji ruchu w rejonie cmentarzy, ale również działania prewencyjne, a więc sprawdzanie przestrzegania ograniczeń prędkości, stanu technicznego, czy stanu trzeźości (choć tu są wątpliwości w zakresie możliwości prewencyjnego badania), a w przypadku pieszych poruszających się poza obszarami zabudowanymi korzystanie z elementów odblaskowych.

Dlaczego zwracam uwagę na akcję "Znicz". Odpowiedź jest prosta. Tylko w czasie ubiegłorocznej akcji "Znicz", w ciągu czterech dni, na polskich drogach dni doszło do aż 294 wypadków. Zginęło w nich 36 osób, a 340 zostało rannych.  Do wielu z tych wypadków doszło z powodu niedostosowania prędkości do warunków na drodze i nadmiernej brawury. W wyniku kontroli trzeźwości wyeliminowano z ruchu 1337 nietrzeźwych kierujących.

Wszystkich Świętych to okres szczególny nie tylko dlatego, że pokonujemy nawet setki kilometrów, by zapalić świeczkę na mogile kogoś z rodziny, ale również, a może przede wszystkim dlatego, że jest to okazja do rodzinnych spotkań. Spotkań, które często wiążą się z wypijaniem nadmiernej ilości alkoholu. I tu dochodzimy do największego problemu. Do problemu tolerancji dla wsiadania nietrzeźwych osób za kierownicę. Tolerancja rodziny jest zupełnie nie do przyjęcia. Warto na to zwrócić uwagę i przemyśleć możliwe konsekwencje.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk