Rozmowy o prawie

Rozpoczął się sezon oszustw na czujki gazowe i czujki czadu.

Rozpoczęcie sezonu grzewczego każe przypomnieć o tym, że żadne przepisy krajowe, czy unijne nie przewidują obligatoryjnego montowania w mieszkaniach i domach czujek dymu i gazu.

Nie ma też żadnej podstawy do tego, by kominiarze kontrolowali, a co bywa również "egzekwowali" obowiązek posiadania urządzeń. 

Jedyne, co trzeba zrobić, to sprawdzić drożność przewodów spalinowych lub kominowych w trybie jednorocznym, bo to obowiązek, który został nałożony na właścicieli nieruchomości przez prawo budowlane.

Montaż czujek jest czynnością całkowicie dobrowolną, a czujki dostępne są nie tylko w specjalistycznych sklepach, ale praktycznie rzecz biorąc w każdym markecie budowlanym czy sklepie budowlanym. Do ich montażu nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza, więc pojawienie się firmy z czujkami należy traktować jak próbę naciągnięcia na niepotrzebny wydatek.

Żeby było śmieszniej, to muszę powiedzieć, że dziś przed południem do mojego domu trafiła FIRMA KOMINIARSKA z taką ofertą. Ponieważ nikogo w domu nie było, w drzwi została wetknięta kartka bez nazwy firmy, bez adresu i wskazania kwalifikacji nieznanego z nazwiska mistrza kominiarkiego. Z ciekawością będę czekać na ich wizytę.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk