Rozmowy o prawie

Rewolucja śmieciowa miała pomóc, ale niektórzy zdają się o niej nie wiedzieć.

Rewolucję śmieciową polegającą na tym, że to gminy przejęły odpowiedzialność za organizację usuwania odpadów mamy za sobą. Zdawać by się mogło, że wszyscy powinni być przyzwyczajeni do tego, że po rejestracji w systemie, gmina odbierze odpady. Nawet, gdy czasami okaże się, że będzie ich więcej niż zamówiony pojemnik. Wszak chodzi o to, by eliminować wysypiska w lesie i na nieużytkach.

Dziwne, więc, że tak wielu ludzi nadal za najskuteczniejszą metodę utylizacji odapdów uważa ich spalenie lub porzucenie w lesie. Dziwne, ale tak jest. Przekonałam się o tym jadać na wieś. Dojeżdżając do swojego domku przejeżdżam przez niewielki las. Jest w nim polana, na której często można spotkać żurawie. Tak było i wczoraj. Wyszłam zrobić zdjęcie i napotkałam ślady po tym, że ktoś z mieszkańców tej samej wsi zrobił w domu malowanie. W lesie leżały rozrzucone opakowania po farbach i narzedzia malarskie.

W tym miejscu chce się powiedzieć, że praca adwokata jest bardzo trudna. Może się nam nie podobać, jak w tym przypadku to, że zaśmiecono las, możemy widząc śmieci chcieć ukarania winnego, ale z drugiej strony, gdyby zgłosił się do mnie ktoś, kogo obwiniono za zaśmiecenie lasu, to podejmę się obrony. Podejmę się dlatego, że taka jest misja mojego zawodu. To, że jednocześnie przeprowadzę z takim klientem umoralniającą rozmowę.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk