Rozmowy o prawie

Reklamy wielkoformatowe

Ogólnopolski jazgot wokół reklam wielkoformatowych, prace nad ustawą krajobrazową, umowy podpisane przez wspólnoty mieszkaniowe i w tle kredyty zaciągnięte pod przyszłe wpływy z reklam są codzienną rzeczywistością. Mimo, że nowe prawo jeszcze nie obowiązuje, wiele organów administracji wypowiada się o tym, jak pięknie zorganizują przestrzeń publiczną.

Od dwóch dni, gdańskie media podają informację o zamiarze zaostrzeniu polityki w zakresie nośników reklamowych. Wypowiadają się przedstawiciele miasta i zarządcy dróg odpowiedzialni za estetyzację miasta. A równocześnie na ulicach, czyli w pasie drogowym zarządzanym przez tego, który opowiada przed kamerami o walce z reklamami pojawiają się pudła z reklamami ECS. Czy to jest spójne?

Czy zamiast puszyć się przed kamerami panowie nie powinni raczej skoncentrować się nad tym, jak rozwiązać problem umów, które zawarto w czasie, gdy reklamy wolno było stawiać lub wieszać. Szczególnie, że są to umowy długoterminowe, a w wielu przypadkach są to umowy gwarantujące spłatę kredytów zaciągniętych przez wspólnoty mieszkaniowe na remonty budynków.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk