Rozmowy o prawie

Rady na majówkę. Jak się zachować, by nie popaść w konflikt z prawem?

Najpóźniej jutro po zakończeniu pracy, na drogi całej Polski wyjadą tysiące amatorów wypoczynku w okresie majowego "długiego weekendu". Przecież jest to czas spotkań ze znajomymi, grillowania i zabawy. Zabawę może jednak popsuć policja. Większość komend informuje już o gotowości do przeprowadzenia akcji "Długi weekend 2016".

Na razie aktywność policjantów sprowadza się do apelowania o wyobraźnię na drodze i dostosowanie prędkości do warunków, które będą panować na drodze.

Trzeba jednak powiedzieć, że od jutra, taktyka działań policyjnych będzie zupełnie inna. Apele oczywiście będą kontynuowane, ale na ulice i drogi wyjedzie więcej patroli, których zadaniem będzie eliminowanie z ruchu osób stwarzających realne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Chodzi nie tylko o pijanych, ale również tych, których styl jazdy będzie niebezpieczny dla nich i dla innych kierowców.

1 maja rusza też sezon dla większości policyjnych posterunków wodnych. Ich funkcjonariusze zadbają o bezpieczeństwo nad wodą, co między innymi sprowadza się do tego, że będą kontrolować trzeźwość osób korzystających ze sprzętu wodnego, a szczególnie sprzętu z napędem. Każdy, kto wsiada za stery jednostki powinien liczyć się z tym, że poniesie konsekwencje wypicia piwa tak, jakgdyby siedział za kierownicą samochodu. Wielu o tym zapomina.

Podobnie, o zasadach bezpieczeństwa zapominają ci, którzy być może biesiadować będą nad jeziorem. Co do zasady, nie powinniśmy kąpać się w miejscach, w których jest to zakazane, a także nie powinniśmy wchodzić do wody po alkoholu. 

Czas majówki jest generalnie czasem wypoczynku. Ale nie dla wszystkich, bo złodzieje w tym czasie mają żniwa. Chodzi zarówno o pozostawione bez dozoru mieszkania, ale również o portfele niedbale wetknięte w tylną kieszeń w spodniach w tłumie na deptaku w Ciechocinku.

Aby ochronić nasze mieszkanie , warto poprościć sąsiadów, którzy w tym roku nie wyjadą na majówkę, o zainteresowanie się mieszkaniem, które zostawimy puste na kilka dni. Sąsiad może dla przykładu stwarzać pozory, że ktoś jest w domu opróżniając skrzynkę lub zapalając światło.

Będąc w tłumie zawsze dbajmy o to, by nasze portfele znajdowały się w wewnetrznych kieszeniach odzieży lub głęboko w torebce przewieszonej z przodu. Podobnie powinno być z kluczykami od auta.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk