Rozmowy o prawie

Przedszkolak bezpieczny na drodze. Policja edukuje. Wielu dorosłych powinno skorzystać z takich zajęć.

Dzisiaj rano słyszałam w radiu o kolejnej edycji akcji prowadzonej przez policjantów z prewencji drogówki, którzy edukowali dzieci z jednego z przedszkoli w zakresie zasad bezpieczeństwa na drodze, a konkretnie, jak to wynikało z wypowiedzi i policjantki i przedszkolaków, na skrzyżowaniu, na przejściu dla pieszych.
Edukacja może nam pomóc. Jeżeli dzieci, które obecnie chodzą do przedszkola nabędą takich umiejętności, to może zostaną one w ich głowach na dłużej, a co najważniejsze, może będą stosowane.
Kiedy usłyszałam dziewczynkę mówiącą, że na przejściu dla pieszych trzeba zachować ostrożność i na przykład nie grać w gry na komórce, a jak się jest na rowerze, to zejść z niego i przeprowadzić rower na drugą stronę, to przypomniałam sobie o tym, że w ostatnich dniach mam wyjątkowe szczęście do spotykania na swojej drodze rowerzystów, którzy o zasadzie przeprowadzania roweru przez przejście nie wiedzą lub nie pamiętają. Pół biedy, gdy obserwuje się to z boku. Gorzej, gdy prowadzimy samochód, a nagle, z boku, zza pojazdów na przejście wjeżdża rozpędzony rowerzysta. Bardzo często bardzo trudno o reakcję.
Warto pamiętać o tej zasadzie, bo nie chodzi o satysfakcję, że kierowca zostanie uznany winnym potrącenia, nie chodzi o ewentualne odszkodowanie, ale o życie.

Beata Nowakowska
Adwokat Gdańsk