Rozmowy o prawie

Przecinek, który mógł kosztować tysiące.

Większość dnia poświęciliśmy wczoraj z mężem na prace ogrodowe, ale około południa zrobiliśmy przerwę na zakupy w sklepie ogrodniczym w Kartuzach. Niezależnie od tego, że znam swoje męża już jakiś czas, pomyślałam wczoraj, że zwariował. 

Stanął przed sklepem i zaczął obeserwować traktorek ogrodowy. Oczywiście, mamy niedaleko letnisko, którego powierzchnia prosi się o ułatwienie sobie pracy przez zmechanizowanie prac, ale jest w naszym życiu więcej ciekawszych celów, na które można wydać pieniądze.

Patrzę tak na niego i zastanawiam się w co go kopną, a on najspokojniej w świecie wyciąga z kieszeni 10 zł i pyta mnie, czy nie mam 79 groszy, a do kierownika sklepu, który majstrował przy traktorku mówi, że bierze ten traktor, jeżeli jest tak tani. Facet zrobił wielkie oczy i zapytał, czy pona 10 tysięcy złotych to mała cena? A mój mąż mówi, że nie, że to nie 10 tysięcy, a 10 złotych. Wtedy popatrzyłam na wielką kartkę na masce traktorka. Była na niej oferta - 10,799 zł.

Ten jeden przecinek mógł sprawić, że miły i znany nam pan zapłaciłby za swój błąd tysiące złotych. Na początku nie złapał o co chodzi, ale w chwili, gdy się dopatrzył przecinka zamiast kropki i usłyszał ode mnie, że radzę mu to czym prędzej zmienić, bo ktoś zrobi zdjęcie i będzie się w sądzie domagać sprzedaży za nieco ponad 10 zł.

Oferta, to oferta. Cena wystawiona z produktem obowiązuje. Nic tego nie zmieni. Błędów takich, jak widzieliśmy robić nie można.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk