Rozmowy o prawie

Prokurator Regionalny uważa parkingi za nielegalne, ale z działaniami czeka na wojewodę!

Radio Gdańsk rozmawiało z szefem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Prokurator Andrzej Golec powiedział, że jego zdaniem parkingi płatne wyznaczone na ulicach Gdańska, a między innymi na obrzeżach mojej dzielnicy, są nielegalne i, że nie jest dopuszczalne, by drogą publiczną zarządzała prywatna firma.

To pierwszy tak jednoznaczny głos w sporze o utrudnienia w formie parkingów, które mieszkańcom i turystom zafundowali pomysłowi pracownicy Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. 

Dodatkowo, w rozmowie szef prokuratury powiedział, że wystąpił do wojewody pomorskiego z pismem w sprawie zasad parkowanie w Gdańsku Brzeźnie. Dodał, że droga publiczna to droga, na której funkcjonowanie strefy płatnego parkowania jest opisane w ustawie. Dodatkowo, strefa powinna być zatwierdzona przez Radę Miasta Gdańska.

Zdaniem prokuratora Golca, parkingi w są nielegalne, jeśli chodzi o fragment ulicy Hallera, a częścią drogi zarządza nielegalnie prywatna firma.

Szkoda, że za słowami, prokurator Golec nie przeszedł do czynu, bo jak powiedział w wywiadzie, wiedząc, że wojewoda pochyla się nad problemem, zamierza poczekać na wyniki jego działań. Trochę to dla mnie kuriozalne. Jest stwierdzenie, że jakieś urzędznicze działanie jest nielegalne, to na co czekać? Czyżby prokuratorzy nie wiedzieli, od której strony należy się do sprawy zabrać? Czyżby nie lubili takich spraw.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk