Rozmowy o prawie

Powrót z wakacji nie może być jazdą na krawędzi.

Można powiedzieć, że to już ostatnie wakacyjne chwile. Za kilka godzin na drogach pojawia się sznury samochodów. Wielu kierowców niestety będzie zachowywało się na drodze tak, jak gdyby byli najważniejsi. Ich styl jazdy daleki będzie od zasady zachowania ostrożności na drodze i dostosowania prędkości do panujących warunków. Będą niebezpiecznie wyprzedzać ryzykując zderzenie z samochodami jadącymi z przeciwnej strony. Po co? Po to, by na końcu trasy być o 5 aut przed tymi, którzy jadą zgodnie z przepisami i zdrowym rozsądkiem.

Na drodze takich ludzi stanie dziś wiele patroli policyjnych. Zapowiedziano bowiem wzmożone kontrole drogowe.

Oprócz kontroli prędkości i zasad bezpiecznej jazdy, policjanci będą kontrolowali, czy kierujący są trzeźwi, czy rodzice dbają o to, by przewozić dzieci zgodnie z przepisami, czyli w fotelikach. Uwagę zwrócą  też na to, czy używamy pasów bezpieczeństwa, czy też na to, czy nie korzystamy z telefonu bez urządzenia głośnomówiącego lub słuchawki. 

Ja weekend ten spędzam nad jeziorem. Moja droga do domu nie jest zbyt daleka, więc się nie obawiam. Namawiam jednak wszystkich, którzy mają do pokonania setki kilometrów do tego, by nie odkładali podróży na ostatnią chwilę. Kierowcy muszą pamiętać, że są odpowiedzialni za bezpieczeństwo pasażerów. Aby nie ryzykować wyjedźcie odpowiednio wcześnie, by nie jechać w pośpiechu i bezpiecznie.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk