Rozmowy o prawie

"Powiedz NIE"! Jesteś rodzicem zwróć uwagę na ten program i porozmawiaj o nim z dzieckiem!

Jutro koniec roku szkolnego. Wiele dzieci spędzi je między innymi serfując po sieci internetowej. Natrafić przy tym mogą na osoby, które stanowią realne zagrożenie dla dziecka.
Policja informuje o rozpoczęciu ogólnoeuropejskiej kampanii wymierzoną w sprawców wymuszeń seksualnych on-line i często związanego z tym szantażu, którzy dopuszczają się tych czynów w stosunku do dzieci i młodzieży. Kampania pod hasłem „Powiedz NIE” skierowana jest zarówno do osób dorosłych, rodziców, ale i dzieci. W pierwszym przypadku ma uzmysłowić rodzicom, że dziecko pozostające na długie godziny samo może natknąć się na zjawiska wykorzystywania na tle seksualnym, które po pierwszej pozytywnej reakcji ze strony dziecka mogą się niebezpiecznie rozwijać w związku z szantażem. W drugim, ma uczulić młodzież na to, że takie przestępcze zjawisko istnieje, jak je rozpoznać i w jaki sposób reagować na dwuznaczne propozycja, a także, do kogo udać się po pomoc. 

W informacji o akcji przytoczono przypadek 14-latki ze świętokrzyskiego, której nagie zdjęcia znalazły się w sieci. Okazało się, że dziewczyna dała się namówić na jedno intymne zdjęcie, a później zdarzenia potoczyły się lawinowo za sprawą szantażu, którego dopuszczał się 41-letni sprawca z Sieradza. 

Oczywiście, po kontakcie z policjantami, administrator niezwłocznie usunął zdjęcia ze strony, ale niewątpliwie, ślad w sieci pozostał. Sprawca został zatrzymany przez świętokrzyskich policjantów w poniedziałek. Usłyszał już zarzuty publikowania w sieci nagich zdjęć nastolatki, a także grożenia pobiciem. Na wniosek prokuratora sąd zdecydował o umieszczeniu mężczyzny w areszcie na dwa miesiące. W tym samym czasie biegli informatycy badają ślady aktywności sieciowej sprawcy. Być może nie jest to jedyna ofiara mężczyzny. 

Bazując na tej historii trzeba powiedzieć, że nic się nie stanie, gdy rodzice porozmawiają ze swoimi dziećmi. Nigdy za dużo prewencji i dmuchania na zimne. Straty w psychice w wyniku takich przestępstw są zbyt poważne. Minimalizujmy ryzyko.

Beata Nowakowska
#Adwokat Gdańsk