Rozmowy o prawie

Pomorska policja przypomina rowerzystom zasady ich obowiązujące.

Po weekendowym ociepleniu można powiedzieć, że sezon rowerowy rozpoczął się na dobre. Policjanci z KWP w Gdańsku  przypominają na swojej stronie internetowej, że rowerzysta będąc użytkownikiem drogi ma bezwzględnie obowiązek stosować się do przepisów ruchu drogowego, co nie zwalnia innych użytkowników z obowiązku poszanowania praw rowerzysty.

Myślę, że to ważna uwaga, którą do serca powinni sobie brać kierowcy, którzy po zimowej przerwie muszą brać pod uwagę obecność rowerów na drodze. Co ważne, należy pamiętać, że bardzo często rower pojawia się przed samochodem niespodziewanie, że rowerzysta potrafi wjechać na przejście dla pieszych wprost pod nadjeżdżający pojazd. Choć najważniejszy jest zdrowy rozsądek i znajomość przepisów, co z pewnością cechuje większość rowerzystów, to zdarzają się i tacy, którzy zbyt spontanicznie podchodzą do jazdy na rowerze. Lepiej obrócić się kilka razy przy skręcie, niż zobaczyś rowerzystę na masce auta.

Przy okazji warto przypomnieć zasady obowiązujące rowerzystów:

- Rowerzyści powinni poruszać się drogami lub pasami dla rowerów. Gdy brak jest takowych, to rowerzysta zobowiązany jest do poruszania się po jezdni.

- Jazda po chodniku lub drodze dla pieszych jest zabroniona, chyba, że chodnik ma nie mniej niż dwa metry szerokości, nie ma w sąsiedztwie wydzielonej drogi lub pasa dla rowerów, a na jezdni dopuszczalny jest ruch z prędkością większą niż 50 km/h, co w praktyce dotyczy wyłącznie kluczowych, przelotowych arterii. Drugi przypadek to ten, w którym rowerzysta opiekuje się towarzyszącym mu dzieckiem do lat 10, które również jedzie na rowerze. Ostatni przypadek, w którym jazda jest dozwolona to ten, gdy panują złe warunki pogodowe. Na chodniku zawsze należy ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

- Rower poruszający się po drogach musi być wyposażony w oświetlenie białe z przodu i czerwone z tyłu. Dodatkowo, z tyłu powinna być lampka odblaskowa w kolorze czerwonym.

Ze swej strony proszę rowerzystów, by zachowywali rozsądną szybkość, a zbliżając się do skrzyżowania zwalniali. Chodzi o to, że czasami mam wątpliwość, czy rowerzysta jest w stanie zareagować na sytuację drogową i skutecznie zadziałać.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk