Rozmowy o prawie

Polscy policjanci nad Adriatykiem. Rusza akcja "Bezpieczny sezon turystyczny nad Adriatykiem".

Niewiele osób wie, ale z racji popularności wybrzeża Adriatyku wiele krajów europejskich bierze udział w projekcie  "Bezpieczny sezon turystyczny nad Adriatykiem". W ramach tej akcji, w dwóch miesiącach szczytu wakacyjnego, na wybrzeżu Adriatyku pojawiają się patrole policji z krajów, których obywatele często wypoczywają w tej części Europy. W naszym przypadku jest to kilkaset tysięcy osób, więc jak w latach poprzednich pojawił się polski patrol.

W 2010 r. zaczynaliśmy od dwóch policjantów, a w tym roku jest ich już ośmiu. Będą rozlokowani w czterech miejscach, by w razie problemów służyć szybko pomocą polskim turystom, którzy, choć zdyscyplinowani w zakresie ogólnie rozumianego poprawnego zachowania, to jednak często lekceważą przepisy ruchu drogowego, co może wynikać z nieznajomości miejscowych zasad, ale jednocześnie jest bardzo bolesne, bo taryfikator jest znacznie bardziej surowy, a dodatkowo, decyzje o odholowaniu auta źle zaparkowanego są podejmowane bardzo szybko.

Polscy policjanci, którzy pełnią służbę w Chorwacji najczęściej będą wykonywać zadania patrolowo-interwencyjnych z kolegami z Chorwacji, by asystować przy kontroli dokumentów kierowców i pojazdów, kontrolach trzeźwości, a także w interwencjach po zdarzeniach w ruchu drogowym. Amatorzy żeglarstwa spotkają pewnie polskich policjantów w patrolach wodnych. 

Bazując na doświadczeniach poprzednich lat, nasi policjanci będą też służyć w tzw. Info Punktach, gdzie przekazywać będą turystom informacje niezbędne do tego, by wypoczynek w Chorwacji był bezpieczny. 

Jeżeli wybieracie się do Chorwacji zapiszcie te numery.
 • w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Istarska (Pula)
  +48 504 316 015,
 • w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Zadarska (Zadar)
  + 48 504 316 068,
 • w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Primorsko-Goranska (wyspa KRK)
  +48 601 630 688,
 • w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Splitsko-Dalmatinskim (Makarska)
  + 48 601 237 706

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk