Rozmowy o prawie

Policjanci 28 krajów podjęli wspólne działania przeciw najgroźniejszym przestępcom.

„EUROPE’S MOST WANTED FUGITIVES”

Pod tym tajemniczym hasłem kryje się nowa strona internetowa, na której pokazywani będą najbardziej poszukiwani przestępcy z terenu całej Europy. Wchodząc na stronę www.eumostwanted.eu, każdy będzie mógł sprawdzić, czy osoba, której zachowanie wydaje mu się dziwne, nietypowe, nie jest poszukiwanym pilnie przestępcą. Policja liczy na to, że w ten sposób uzyska pomoc w zatrzymaniu choć części najbardziej poszukiwanych przestępców z terenu Europy.

Jeżeli ktoś będzie w posiadaniu informacji, które mogą pomóc policjantom, to wiadomość może przekazać za pośrednictwem formularzy na stronie, również bez konieczności deklarowania swojej tożsamości. .

Strona powstała z inicjatywy policjantów z 28 krajów UE, którzy współpracują w ramach Europejskiej Sieci Zespołów Poszukiwań Celowych (ENFAST). Ten międzynarodowy zespół wyspecjalizowany jest w przeprowadzaniu akcji zatrzymania najgroźniejszych przestępców ukrywających się przed organami ścigania krajów zrzeszonych w sieci. Witryna działa na poziomie ponadnarodowym, co w czasie kryzysu migracyjnego ma wielkie znaczenie, bo w jednym miejscu zbiera informacje aż z 28 krajów.

Jeżeli poczujecie jakiś niepokój związany z osobą obcą dla miejsca, w którym mieszkacie, to choć oczywiście najprościej poprosić o pomoc na najbliższym komisariacie, to na własną rękę możecie zweryfikować, czy niepokój ma podstawy.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk