Rozmowy o prawie

Policja wzywa do najwyższej czujności. Złodzieje już zwiększyli aktywność.

Jak zawsze, przed dniem Wszystkich Świętych, przygotowujemy się do odwiedzin grobów bliskich. Właśnie w tym okresie powinniśmy zachować wzmożoną ostrożność, bo w tłoku i rozgardiaszu zakupów można paść ofiarą przestępców.

Policja ostrzega, że w okresie kilku dni przed 1 listopada dochodzi do znacznego zwiększenia ilości kradzieży kieszonkowych. Chodzi o sytuacje, w których wokół stanowiska ze zniczami lub innymi ozdobami powstaje tłok. Nie zawsze jest to tłok spowodowany atrakcyjnością oferty. Bywa i tak, że jest to tłok jak najbardziesz sztuczny wywołany przez grupę kieszonkowców. Część grupy doprowadza do zamieszania wokół osoby, która w nieostrożny sposób trzyma torebkę z portmonetką. W decydującym momencie najsprytniejszy z szajki kradnie pieniądze, a inni osłaniają jego odwrót.

Policjanci sugerują, by robiąc zakupy w sklepach czy też na przycmentarnych stoiskach trzymać torebkę zawsze zamkniętądnie zamknięta. Najlepiej przewiesić ją na skos i trzymać z przodu, by była w zasięgu wzroku, a portfel czy portmonetka powinna być schowana w głębiej położonej kieszeni. Przestrzegają też, by dokonując zapłaty unikać pokazywania jaką ilość pieniędzy mamy przy sobie.

Wiem, że każdemu wydaje się, że jest czujny i jego nie dotyczy ryzyko, ale rady policjantów lepiej traktować poważnie.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk