Rozmowy o prawie

Podsumowanie wakacji na drogach. Policjanci podają dane, które przerażają. Jest gorzej!

Kiedy na kartce kalendarza pojawia się 1 września to znak, że wakacje się skończyły. Jest to doskonała okazja do podsumowania wakacyjnych działań policjantów. Liczby, które podają świadczą o tym, że wiele jest jeszcze do zrobienia w zakresie bezpieczeństwa, a wielu z nas zgubiło gdzieś poczucie rozsądku.

Statystyki, które właśnie opublikowano na stronie Policji dotyczą okresu 24.06.2016 do 31.08.2016.

W tym czasie doszło do 6993 wypadków, a więc o 209 więcej niż w 2015 roku. Poniosło w nich śmierć aż 601 osób podczas, gdy rok temu liczba ta była mniejsza aż o 27 osób. Rany odniosło 8746 osób, co niestety również przekroczyło poziom zeszłego roku i to o aż 216 osób.

Policjanci twierdzą, że najczęstszą przyczyną tych wypadków było lekceważenie ograniczeń szybkości i nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu. Wiele było też przyypadków zachowań agresywnych, stwarzających realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Myślę, że nie ma sensu komentować powyższych danych w odniesieniu do przepisów prawa o ruchu drogowym, które łamaliśmy w trakcie wakacji. Liczby mówią same za siebie. Jest wiele do zrobienia i mam nadzieję, że każdy to rozumie.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk