Rozmowy o prawie

Podczas pełnienia służby radiowóz powinien być widoczny dla uczestników ruchu.

Zarządzenie nr 609 Komendanta Głównego Policji z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie sposobu pełnienia służby na drogach przez policjantów mówi w § 18.2. ” Podczas pełnienia służby w sposób statyczny radiowóz powinien być ustawiony w miejscu bezpiecznym i widocznym dla uczestników ruchu.”, co jak sądzę sprowadza się do tego, że kierowca nie może zobaczyć patrolu w ostatniej chwili, by poprzez gwałtowne hamowanie nie spowodować zagrożenie na drodze.

Sytuacja, której świadkiem byłam wczoraj wieczorem nieopodal mojej kancelarii zdecydowanie odbiegała od tego wzorca. Wjeżdżając na parking przed kancelarią, zobaczyłam w dali refleksy w kolorze niebieskim schowane głęboko na chodniku. Od strony ulicy nie było ich widać, bo przy krawężniku parkowała ciężarówka z kontenerem.

Tak, okazało się, że to radiowóz. Aby ułatwić sobie realizację celu kontrolnego służby funkcjonariusze zaczaili się na kierowców. Nie jestem przeciwna kontroli ruchu drogowego, choć oczywiście uważam, że kontrola powinna sprowadzać się do znacznie skuteczniejszych działań interwencyjnych. Wolałabym widzieć policjantów ruchu drogowego przy przejściach dla pieszych, na które gwałtownie wjeżdżają rowerzyści mimo braku śluzy (ścieżki) rowerowej. Wolałabym interwencje w sprawie jazdy w odległości kilku metrów za poprzedzającym pojazdem. Na pewno zaś nie podoba mi się robienie zasadzek. Głównie, dlatego, że interwencja oznacza gwałtowne wtargnięcie policjanta na ulicę z lizakiem. Wtargnięcie zaś kojarzy mi się z zapisem art. Art. 14.1 Prawa o ruchu drogowym, który mówi: "Zabrania się: 1) wchodzenia na jezdnię: a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;", co oznacza, że policjant popełnia wykroczenie, za które zwykłym pieszym grozi mandat.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk