Rozmowy o prawie

Pożyczka prywatna po wpłacie wadium, to oszustwo. Sprawcy szuka policja w Elblągu.

Czytałam o przypadku mieszkańca Elbląga, który będąc w potrzebie zwrócił się po pomoc do mężczyzny wyszukanego w Internecie, a nie do banku. Mężczyzna reklamował się w sieci jako osoba prywatna, która może udzielić bez weryfikacji w BIK pożyczki gotówkowej na dowolny cel.

Aby uzyskać pożyczkę należało wysłać smsem swoje dane osobowe wraz z peselem i prośbą o konkretną kwotę. W odpowiedzi oszukany mężczyzna dostał wiadomość o przyznaniu pożyczki w kwocie 20000 zł. Dodatkowo, wiadomość zawierała informację, że tytułem zabezpieczenia transakcji należy wpłacić kwotę 750 zł na wskazane konto. 

Potrzeby były na tyle istotne, że mężczyzna wpłacił "wadium", czego skutkiem było nie przekazanie pożyczki, a całkowite urwanie kontaktu z osobą, która opublikowała ogłoszenie. Mężczyzna zgłosił się na komendę policji, gdzie dowiedział się, że nie jest pierwszą osobą oszukaną w ten sposób.

Mimo, że edukacja w sprawie bezpiecznych działań finansowych jest szeroko zakrojona, warto przypominać o konieczności zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa przy każdej okazji. Chodzi o uczulenie ludzi na to, że płacanie jakichkolwiek przedpłat na poczet obiecanych pożyczek jest nieodpowiedzialne. Niezależnie od tego, czy chodzi o firmę, czy osobę prywatną zagrożenie jest podobne. Należy zawsze ostrzegać przed zawieraniem tego typu transakcji. 

Jeżeli nie masz pewności czy warunki pożyczki są dobre, zgłoś się do doradcy finansowego, adwokata. Osoby fachowe udzielą rady, która zabezpieczy interesy osoby znajdującej się w potrzebie.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk