Rozmowy o prawie

Połowiczne zmiany na gdańskiej ulicy. Dzierżawca nie będzie poobierać opłat przez całą dobę.

Media donoszą, że nastąpiły zmiany w realizacji kontrowersyjnego programu pobierania opłat w pasie nadmorskim przez całą dobę i 7 dni w tygodniu. Od środy nie trzeba będzie płacić po godzinie 18. 

Z jednej strony to dobra decyzja, bo pozwoli mieszkańcom ulic sąsiadujących z ulicą wydzierżawioną prywatnej firmie odetchnąć, trawniki i chodniki na tych ulicach (również mojej) nie będą zastawione autami, ale z drugiej strony pozostaje niedosyt związany z tym, że kilku urzędników postanwiło "porządkować" przestrzeń publiczną ze szkodą dla mieszkańców, którzy do tej pory korzystali z parkingu bezpłatnie przez całą dobę.

Sprawą kontrowersyjnej dzierżawy ulicy ma zająć się komisja rewizyjna rady miasta. Miejmy nadzieję, że głos w sprawie zabierze UOKiK, do którego skargę miała złożyć Rada Dzielnicy. Oby zajęła się tym również prokuratura, która w ostatnim czasie nader często zajmuje się nadużyciami gmin w zakresie stref płatnego parkowania. Jeżeli nie może być dobrze, to niech chociaż będzie normalnie.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk