Rozmowy o prawie

Pirackie programy nadal poważnym problemem.

Choć podstawowe programy komputerowe są obecnie w cenach na każdą kieszeń, a także dostępnych jest wiele programów darmowych, to oprogramowanie specjalistyczne jest nadal drogie lub bardzo drogie. Wiąże się to z zaawansowanymi funkcjami takiego oprogramowania i wymiernymi zyskami w stosunku do pracy tradycyjnymi metodami. Wiele osób lub firm nie może więc opanować żądzy posiadania takiego oprogramowania i ze względu na cenę korzysta z wersji pirackich.

Wydawać by się mogło, że nie ma rozwiązania problemu, bo informacje o nielegalnym oprogramowaniu są sporadyczne. Okazuje się jednak, że policja wcale nie lekceważy problemu. Nie dalej jak wczoraj policjanci z Katowic działający we współpracy z firmą zajmującą się ochroną praw własności producentów oprogramowania ogłosili, że zabezpieczyli w jednej z firm oprogramowanie projektowe wartości około dwóch milionów. Sądząc po wartości nielegalnie pozyskanych programów chodzić mogło o wiele kopii, a więc i sporą determinację zarządzających firmą.

Czy zarządzasz firmą, czy jesteś użytkownikiem indywidualnym pamiętaj, że za użytkowanie nielegalnie pozyskanego oprogramowania grozi nawet pobyt w więzieniu.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk